Grupa Teatralna PSYCHE Dramaterapia Ambulatorium
 
       Tristan i Izolda to opowieść o beznadziejnej pogoni za nieosiągalnym , w której dopiero śmierć przynosi ukojenie.
A jednak, na przekór temu mało pocieszającemu zakończeniu, jej bohaterowie żyją w zbiorowej świadomości, jako jedna z najsłynniejszych par kochanków ,  ucieleśnienie czystości i głębi uczucia.

       Nas, obok niewątpliwego piękna samej historii, pociągało zawarte w niej bogactwo  wątków nadających się do"tera-
peutycznej eksploatacji" . Dotyka ona bowiem wielu mrocznych doświadczeń - będących , w chorobie, udziałem  naszych pacjentów - lęku, poczucia winy, samotności, odtrącenia, pustki, osaczenia, beznadziei, chaosu... Mówi o bolesnych dylematach moralnych, o tragicznym rozdarciu... Opowiada o duchowym piekle , o wędrówce bohaterów przez ciemności, w których  jedynym światłem jest ich miłość .

    Tristan jest piękny,  czysty , szlachetny i prawy -jest bohaterem, zbawcą swego ludu;
    Izolda jest piękna, czysta, mądra i dobra - są sobie przeznaczeni.
    Zrządzeniem losu on zmuszona jest  poślubić innego - "ojca" Tristana.
    Miłości jednak nie sposób zagłuszyć, nie sposób się oprzeć. Nie wolno jej odtrącić, gdy przychodzi.
    I Tristan i Izolda podążają za jej głosem.
 Miłość będzie odtąd dla nich "udręką i ekstazą", prawdziwą szkołą życia, drogą do dojrzałości, mądrości, do pełni człowieczeństwa. Doznają zdrady, zawiści, agresji, okrucieństwa; cierpią ból - fizyczny i duchowy, żyją przytłoczeni powinnościami, którym podołać nie mają siły, szamoczą się w sieci utkanej z lojalności  i pożądań, grzeszą, mają myśli samobójcze, ulegają słabościom, popełniają zbrodnie, upadają , lecz miłość daje im siły, by znów się dźwigać do życia.
   To, co zrodziło się jako fizyczna fascynacja przerodzi się w głęboką, nierozerwalną więź duchową, która pozwoli im  znieść życie, przetrwać, która nigdy nie ustanie.
I o tym opowiada nasz spektakl : o walce z własną niemocą i strachem, o upartym dążeniu do światła, do życia, do zdrowia.
    Nasi bohaterowie nie umierają - przechodzą do legendy, stają się częścią wiecznego mitu, symbolem nadziei, miłości, oddania, wierności sobie i stałości , walki o prawo do szczęścia.  Spektakl kończy się nie śmiercią fizyczną, lecz duchowym triumfem Tristana i Izoldy.

Inną zaletą materiału jest jego obszerność ,  stwarzająca możliwość głębokiej pracy aktorsko - terapeutycznej nie z dwójką, trójką osób odtwarzających wiodące role, ale z większą ilością osób.
Miłość główny bohater naszej opowieści ma bowiem wiele twarzy - obok Tristana i Izoldy, swoje wariacje na jej temat grają też inne postaci : oto jest miłość łącząca przybranych ojca i syna (Król Marek i Tristan), jest miłość Króla do Izoldy, która przeszedłszy przez piekło zazdrości, gniewu i nienawiści osiąga w końcu to stadium, w którym zdolna jest "wszystko znieść i wszystko wybaczyć". Jest wreszcie cudowna postać wiernej Brangien, służki Izoldy, gotowej , na każde poświęcenie dla ukochanej pani.
Przez ponad półtorej godziny cały zespół albo jest na scenie , albo wykonuje zadania techniczne, co umożliwia, niejako w tle, ostry trening kompetencji społecznych, zarówno w zakresie współpracy, współodpowiedzialności i wzajemnej pomocy, jak i wytrzymałości psychofizycznej -odporności na stres, koncentrcji, elastycznosci itp.

 Krzysztof Rogoż
sc.IV - Choroba Tristana -Lud sc.V: Pogrzeb Tristana sc.VI: Rozbitek
scVII: Sen Króla Marka - Jaskółki sc.VII: Presja Baronów sc.X: Statek do Kornwalii
sc.XI: Królewskie Zaślubiny sc.XI: Koronacja Izoldy sc.XI: Noc poślubna Króla
sc.XI: Królewskie Zaślubiny - Tristan i Izolda sc.XIII: Izolda i Król sc.XIII: cierpienie Izoldy
sc.XIII: trójkąt sc.XV: Koszmar króla Marka - Czystość Izoldy sc.XV: Koszmar Króla Marka - Gwałt na Izoldzie
sc.XV: Koszmar Króla Marka - Upolowany Tristan sc.XVI: Intryga sc.XVI: Skatowana Izolda
sc.XVI: Biczowanie Tristana sc.XVII: Kaźń Izoldy -Tłum sc.XVII: Męka Izoldy
sc.XVII: Izolda wydana Trędowatym 1 sc.XVII: Izolda Wydana trędowatym 2 sc.XVII: Las Moreński - wiosna
sc.XVIII: Las Moreński - Zdybani przez Króla sc.XVIII: Las Moreński - choroba Izoldy sc.XX: Powrót Izoldy do Króla
scXXII: Szaleniec 1 sc.XXII: Szaleniec 2 sc.XXIII: Znowu razem.

 
[fragmenty]
w przygotowaniu
1. Koszmar Króla - Gwałt na Izoldzie
2. Koszmar Króla - Ofiara Tristana

 
Grupa Teatralna PSYCHE Dramaterapia Ambulatorium