Grupa Teatralna PSYCHE Penteus [wideo] Ambulatorium


"BOJOMIRA II" - swobodna adaptacja "Bojomiry" Arystofanesa.

   Pośród niekończšcej się wojny, kobiety - mające dosyć znoszenia nędzy i prześladowań - namówione przez mądrą, Bojomirę, postanawiają powstrzymać jatkę. Plan jest prosty - nie ma seksu bez pokoju
- mężczyźni muszą wybierać. To prowadzi do serii komicznych perypetii zakończonych przywróceniem pokoju i orgią powszechną.
 

     Orginalna komedia to, przede wszystkim, szalona satyra polityczna, w której wszechobecny seks służy Arystofanesowi do ośmieszenia ateńskiego ustroju i ukazania absurdalności bratobójczej wojny. Dla nas był to pretekst do zajęcia się tematyką seksualną - tematem zawsze trudnym dla naszych aktorów / pacjentów.
    I tak postanowiliśmy ogrywać, aż do przesytu, seksualną symbolikę - konflikt społeczno-polityczny został przełożona na serię wariacji na temat wojny płci. Stworzyło to okazję do empirycznego podejścia do spraw związanych z seksem i poprzez zabawę i błazenadę, przeprowadzenia intensywnego oswajania tematu w tym treningu w zakresie bezpośredniego fizycznego kontaktu.

   Z drugiej strony, polifoniczny charakter przedstawienia stwarzał możliwość pracy nad podstawowymi problemami terapeutycznymi: podzielnością uwagi, postrzeganiem, refleksem i elastycznością, adekwatnością reakcji, długotrwała mobilizację, i koncentrację. - wszyscy aktorzy, niemal przez cały czas, pozostając na scenie, zmuszeni są do symultanicznego, synchronicznego wykonywania swoich zadań.     [Ten aspekt pracy nie znajduje pełnego odzwierciedlenia w dostępnych fragmentach wideo. Mając bowiem do dyspozycji jedną tylko kamerę musieliśmy filmować z osobna wszystkie drobne epizody w rzeczywistości rozgrywające się jednocześnie i zazębiające się o siebie. Nie udało nam się zaradzić temu montażem.]

pole bitwy święty fallus święty phallus 2
samce odparte władza1 władza2
władza3 Tryk1 Tryk 2
kapitulacja zwycięstwo triumf Amora

 
 
"Bojomira II"  [fragmenty]
1. Pole bitewne.
2. Przysięga kobiet.
3. Samce kontratakujš.
4. Władza.
5. Bunt wśród spikowców.
6. Samce powalone.
7. Triumf miłości.

 
Grupa Teatralna PSYCHE Penteus [wideo] Ambulatorium