"Healing Art Project"
Warsztaty Artystyczne


Galeria MIODOWA Maski-warsztat'98 Ambulatorium

 

Healing Art Project zakłada prowadzenie zajęć artystycznych przez profesjonalnych artystów z osobami, które przeszły różnego rodzaju kryzysy psychiczne. Ta zasada profesjonalizmu gwarantuje dobre, konstruktywne zaopiekowanie się uczestnikami warsztatów.

HAP jest wynikiem współpracy psychiatrii polsko-niemieckiej. Warsztaty są próbą intensywnego tworzenia: malowania i rysowania, w specjalnie zorganizowanej przestrzeni, w określonym czasie - 5 godzin, 5 dni - stałej grupy osób (ok.15)zazwyczaj pracujących w PRACOWNI MIODOWA.

Zajecia prowadzone są od 1996 roku, cyklicznie co 3 miesiące, przez artystów profesjonalnych: Haralda Herrmanna z Niemiec i Małgorzatę Bundzewicz z Polski. Każdy warsztat poświęcony jest innej tematyce, rozwiązuje inny problem artystyczny i ludzki.

Pierwszy warsztat zorganizowany został w pomieszczeniach piwnic Centrum Rozwoju Demokracji przy ulicy Izaaka. Uczestniczyło w nim około 15 osób, które na wielkich formatach papieru emulsyjnymi farbami zapisywali wspomnienie pejzażu, który ukochali, melodii, którą zapamiętali, rysowali swoje ukochane zwierzę lub bliski przedmiot. Kolejne warsztaty poświęcone były problemom rysowania portretu, postaci, szkicowaniu w plenerze. Wspólnie oglądaliśmy wystawy i albumy artystów, pogłębiając tym samym zagadnienia teorii i historii sztuki. W paźdźierniku 1996r uczestnicy warsztatów pokazali swoje prace w Galerii Goethe Institut - wystawa została zatytułowana "POMIĘDZY" i była pierwszym ważnym wyjściem na zewnątrz.

Warsztaty, które odbyły się w lutym 1998r, były szóstymi w historii HAP. Ich uczestnicy zajmowali się problemem maski. Maska jako wytwór wyobraźni, fantazji, maska darowana przyjacielowi, maska symbolizująca pory roku. warsztaty zakończyła wystawa w Galerii Domu Norymberskiego, gdzie w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni można było zobaczyć i ZAŁOŻYĆ maskę.

Mamy nadzieję na kontynuowanie warsztatów intensywnego tworzenia, które poszerzają wyobraźnię i budują nową artystyczną przestrzeń dla ich uczestników. dają siłę kreacji grupowej, wzajemnego wzmacniania i wspólnego odkrywania niezwykłych zdolności u osób o odmiennej wrażliwosci.
 
 
 
 

NIEKTÓRE Z PRAC POWSTAŁYCH NA WARSZTATACH:


Maski- warsztat'98

 
 
Galeria MIODOWA Maski-warsztat'98 Ambulatorium